Alla gillar väl en riktig klassiker? Citizen Kane. Yellow submarine med Beatles. Bullens varmkorv med mos och räksallad. Och så Vans authentic, den första skateskon, tillverkad första gången 1966!
Vi gillar Vans authentic skarpt och har idag fått in dem till herr i färgerna svart, vitt, rött, och blått. Till dam finns de i svart och vitt.
Om ni har klurat färdigt på "palindromet" från föregående inlägg kanske jag kan få er uppmärksamhet en liten stund. Som ni kanske har märkt är julen utdansad, så Pelle tycker att det är dags för oss att ta ner stjärnorna som har prytt vårat innertak nu i vinter. Anna och jag hävdar att de inte alls är speciellt juliga och skulle gärna ha kvar dem ett tag till. men Pelle har en ny bra idé. Kolla bara!
Det är faktiskt tjejen på bilden som har skrivit brevet. Vad Bullen än säger.
Lördag. Smaka på ordet. Mmmmm. Bara ligga hemma och slappa. Lyssna på lite göddig musik. Men hur ska man lyssna riktigt högt utan att störa grannarna?
Det är lättare än du tror. Ett par lurar från WeSC ger dig den ultimata musikupplevelsen. Jo, det är sant! Vi har passande nog många olika färger och modeller av dessa hörlurar. De kostar från 500 kronor till 900 kronor. Och de är grrrrrrrreat, hälsar Tony Tiger, tidigare anställd här, numera känd som Frosties-flingornas ansikte utåt.
Det här en en firebird i killmodell som kostar 700 kronor. Vi kommer få in den här jackan i massor andra olika färger så håll utkik (på bloggen), precis som hästen gör på kortet.
Jag vill än en gång tacka hästen och hans familj som alltid ställer upp som modeller. Utan er skulle den här bloggen aldrig blivit verklighet. Jag säger till er som jag brukar säga till Annie: You fill up my senses. Like a night in the forest. Like the mountains in springtime. Like a walk in the rain. Osv... TACK!
Sportif Unlimited och Adidas fick idag den 16 januari 2009 en sko som ska heta ZX800. Den vägde 300 g och var 28 cm lång. Med på bilden är även familjens lampa.
Idag har vi fått några Nike windrunners till kille. En helsvart (som färgmässigt ser ut som dammodellen jag bloggade om igår) och en brun och turkos. Jag hittade en häst på gatan som var snäll att ställa upp som modell. Eftersom jag är tjej passade inte jackan så bra på mig, men på hästar sitter den tydligen som ett smäck. Se själva.
OBS! Inga riktiga djur kom till skada under denna fotosession.
Så här när julen är utdansad och jobbet/skolan/samhällstjänsten har dragit igång som vanligt kan man behöva en ny väska att förvara sina pipor i. Den här Adidasväskan rymmer många pipor och dessutom ett eller annat kollegieblock, gymnastikskor, insulinsprutor eller vad man nu föredrar att ha i den.